הקלות בפסיכומטרי

מאת: מערכת פק"ש | 15/5/2018
כדי ליצור עבורם שוויון הזדמנויות וכדי לספק להם אפשרות לצלוח את הבחינה באופן שווה לאחרים, נועדו הקלות הפסיכומטרי (או בשמן המדויק יותר התאמות לבחינת הפסיכומטרי).
  • שיתוף:

בחינת הפסיכומטרי היא ככל הנראה הבחינה עם יחסי הציבור הגרועים ביותר שיש. היא נחשבת למאיימת, לארוכה, לנוראית, לשנואה, לקשה, ולמתישה ביותר. אנשים מפחדים וחוששים ממנה, לומדים ומתכוננים אליה חודשים ארוכים במיוחד. יש כאלו שאפילו יוותרו עליה מראש ויעדיפו לשפר בגרויות או ללמוד במקומות שבהם הם יכולים להתקבל ללא ציון פסיכומטרי ועל סמך נתונים אחרים. הפסיכומטרי הוא מבחן מאיים וקשה עבור כולם, אולם עבור אלו שסובלים מליקויי למידה, קשיי קשב וריכוז ומגבלות פיזיות הוא קשה אפילו יותר.

קיימים קורסים מיוחדים של פסיכומטרי ללקויי למידה
קיימים קורסים מיוחדים של פסיכומטרי ללקויי למידה

סוגי הקלות בפסיכומטרי
ישנם סוגים שונים של התאמות בבחינת פסיכומטרי כאשר לכל אחת מותאמת ההקלה (או יותר) שהוא זקוק להם לפי מצבו. ניתן לקבל הקלה של מבחן מפע"ם שהוא למעשה מבחן ממוחשב שבו לעתים ניתנת תוספת זמן.  הקלה נוספת היא הקראת שאלון פסיכומטרי שבה יכולים הנבחנים להאזין להקראה מוקלטת שתקל עליהם בהבנת השאלות. יש כאלו שיקבלו אישור לשימוש במחשבון בפסיכומטרי, כאלה שיאפשרו להם להיבחן בחדר נפרד ומבודד וכאלה שיתאימו את הבחינה למגבלות הפיזיות שלהם. כך למשל ליקויי ראייה יבחנו בבחינה מיוחדת עם טקסטים בגופן מוגדל.

איך משיגים הקלות בפסיכומטרי?
בניגוד להקלות בבחינת הבגרות, את אלו שבבחינת הפסיכומטרי קשה הרבה יותר להשיג. הן לא ניתנות בקלות רבה כל-כך אלא רק למי שהצליח להוכיח שהוא באמת זקוק להן כדי להיבחן באופן שווה כמו שאר הנבחנים. אם אתם חשים שאתם זקוקים להקלות תצטרכו לפנות לאתר של המרכז הארצי לבחינות ולהערכה ולמלא את הפרטים והסיבות להגשת הבקשה. כמובן שתצטרכו לצרף אבחון שנעשה על-ידי איש מקצוע ובו מסקנות שממליצות לתת לכם התאמות לבחינה. שימו לב שההקלות אינן ניתנות באופן אוטומטי אלא בהתאם לשיקולי המרכז הארצי. במידה ומדובר בלקויות פיזיות יש לצרף את כל המסמכים והאישורים הרפואיים המעידים על מצבכם.

מועדי בחינת פסיכומטרי עם הקלות
בעבר מי שהיה זכאי לבחינת פסיכומטרי מותאמת נדרש להתאים את עצמו למועדים הם היא התקיימה. לא בכל אחד מהמועדים ניתן היה להיבחן בבחינה מותאמת, דבר שפגע בבחירה של הזכאים להקלות. מאז הרפורמה שערך המרכז הארצי לבחינות וערכה נקבע שבעלי הקלות בפסיכומטרי יוכלו להיבחן בכל אחד מהמועדים. שימו לב שיש להירשם ולהציג את כל ההקלות בזמן כדי שיוכלו להיערך לכך בהתאם ולספק לכם את כל ההתאמות הדרושות לכם.מצאתם טעות? נשמח לתקן לחצו כאן על מנת לעדכן אותנו. ותודה מראש...
שלמה סיקסטהתאמהדרושים קבטים למלון ישרוטל כרמים