מידע פיננסי לחיילים משוחררים

מאת: מערכת פק"ש | 30/7/2018
השחרור מצה"ל מביא איתו התחלות חדשות והמון "פעמים ראשונות". כעת זו גם הפעם הראשונה שתנהלו את עניינכם הכלכליים לגמרי בעצמכם.
  • שיתוף:

ברור לנו שכבר יש לכם חשבון בנק ושכבר התנסיתם בפעולות פיננסיות כאלה ואחרות, אלא שעכשיו המצב יהיה שונה. גם אם עבדתם בעבר (לפני הצבא או במהלכו) כנראה שהמשכורות שתרוויחו עכשיו תהיינה בסדרי גודל אחרים, מה שיצריך מכם התארגנות פיננסית אחרת. בתור חיילים משוחררים אתם זכאים למגוון הטבות וזכויות בתחום זה וכדאי שתדעו אותן כיוון שהן יכולות לחסוך לכם כספים רבים ולסייע לכם להתנהל טוב יותר.

התנהלות מול הבנק
נתחיל בזה שנבהיר שוב שמערכת היחסים בינכם לבין חשבון הבנק שלכם אינה חתונה קתולית וכי אתם בהחלט יכולים לעזוב אותו במידה ומצאתם בנק שמציע לכם תנאים טובים יותר. ברוב המקרים הבנקים יציעו למשוחררים טריים שפע של הטבות ולכם כדאי לערוך השוואה ולבדוק בדיוק מה מציע כל בנק. חלק יציעו לכם פטור או הקלה משמעותית בעמלות לתקופה מסוימת, חלק יציעו לכם ריבית חיובית על הפלוס, חלק יתנו לכם אפשרויות להלוואות בתנאים נוחים וכו'. עניין נוסף שכדאי לדעת הוא שאתם יכולים להתמקח עם הבנק ולנסות להוציא מהם את התנאים הטובים ביותר וכדאי בהחלט לעשות זאת. ככל שהתנאים שתשיגו יהיו טובים יותר, כך תוכלו לחסוך כסף רב יותר ולהימנע מתשלומים מיותרים.

ללמוד להתנהל נכוןם פיננסית כבר בשלבים הראשונים באזרות
ללמוד להתנהל נכוןם פיננסית כבר בשלבים הראשונים באזרות

מיסים ותשלומים - חובות וזכויות
נתחיל בבשורה המשמחת: בתור חיילים משוחררים אתם זכאים לנקודות זיכוי במס הכנסה, דבר שיגדיל את משכורת הנטו שלכם ויאפשר לכם לחסוך כסף רב יותר. כדי לממש את ההטבה הזו כל מה שתצטרכו הוא לציין בטופס 106 (שתקבלו מהמעסיק)  את העובדה שאתם משוחררים טריים ולצרף לכך את תעודת השחרור שלכם. ועכשיו נגיע לחלק הפחות נחמד אך ההכרחי : כעת, כשאתם אזרחים מן המניין עליכם לשלם לביטוח לאומי את התשלומים הדרושים. במידה ואתם עובדים בעבודה מסודרת שדואגת לכם לכל התנאים הסוציאליים התשלום יעשה באופן מסודר דרך המשכורת שלכם. במידה ואתם לא עובדים או עובדים בצורה שאינה חוקית, תצטרכו לדאוג לתשלום בעצמכם. שימו לב שמגיע לכם פטור של חודשיים מתשלום ביטוח לאומי (החודשיים שצמודים לשחרורכם) ואילו מיד בסיומם עליכם להתחיל לשלם. זה נכון אגב גם לתקופות בהם אתם שוהים בחו"ל וחשוב מאוד לא לשכוח את התשלומים. אי תשלום לביטוח לאומי עלול לגרור חובות שאחר-כך קשה להתמודד איתן ולכן מאוד מומלץ לשלם במועד.

ניהול תקציב
ניהול תקציב הוא הדרך הטובה ביותר לוודא התנהלות כלכלית נכונה ולהגדיל את אפשרויות החיסכון. במהלך קביעת התקציב הגדירו לעצמכם את ההוצאות שהן חובה מבחינתכם. אפשר לכלול בזה גם בילויים, קניות ופינוקים כאלה ואחרים (בנוסף להוצאות החובה) אך שימו לב שהם במידה שתאפשר לכם להשאיר משהו בצד. לאחר הגדרת ההוצאות בדקו מהן כלל ההכנסות שלכם וכך תוכלו לדעת מה נשאר בסוף החודש. התקציב שהגדרתם לעצמכם צריך להיות "נר לרגליכם" והדבר שלפיו אתם פועלים וחורגים ממנו כמה שפחות. ככל שתצליחו לעמוד בו כך תהיו פחות מופתעים מחריגות ודברים בלתי צפויים ותוכלו להיות במעקב מלא על הכסף שלכם. ניהול תקציב הוא כלי שנכון להשתמש בו בכל גיל והוא הדרך הטובה ביותר לנהל נכון את הכסף שלכם.מצאתם טעות? נשמח לתקן לחצו כאן על מנת לעדכן אותנו. ותודה מראש...
אורב אבטחהישרוטל מלצריםלמטיילצוות 3