שחרור מוקדם מהצבא - סיבות והשלכות

מאת: מערכת פק"ש | 3/4/2019
על פי החוק בנים צריכים לשרת בצבא במשך תקופה של 3 שנים ובנות במשך תקופה של שנתיים. בפועל לא כולם מסיימים את פרק הזמן הזה ומשתחררים מהצבא לפני המועד שנקבע.
  • שיתוף:

הסיבות לשחרור מוקדם יכולות להיות מגוונות ולנוע בין שחרור מסיבות רפואיות, אי התאמה על רקע נפשי ועוד. במדינה כמו שלנו שירות צבאי הוא חובה ואי מילוי שלו עלול לגרור השלכות משמעותיות. זה עשוי להתבטא בקשיים בקבלה לעבודות מסוימות, ללימודים ואפילו ביחס של החברה. חשוב להבין שסיבת השחרור תשפיע על התוצאות וההשלכות ולכן ישנה חשיבות לסיבה שרשומה על תעודת השחרור. הנה כל הפרטים.

שחרור מסיבות רפואיות
שחרור מוקדם מצה"ל מסיבות רפואיות נחשב לעילה המועדפת או לפחות לזו שלא אמורה לפגוע בכם. זה יכול להיות בעקבות פציעה שהתרחשה בצבא, מחלה שלא מאפשרת לכם להשלים את השירות או כל סיבה רפואית אחרת שבגינה הוחלט לשחרר אתכם מצה"ל לפני המועד המשוער.

רוצים להשתחרר לפני הזמן? תנסו גם תפילות
רוצים להשתחרר לפני הזמן? תנסו גם תפילות

סיבה זו, כאמור, לא אמורה לפגוע בסיכויי הקבלה שלכם לעבודה או למשרות מסוימות. ייתכן ומעסיקים או אנשים בסביבתכם יתהו מדוע לא סיימתם את השירות הצבאי וכמובן שיש לומר להם את האמת. היא לא אמורה להפריע לכם בשום תחום בחיים האזרחיים.

שחרור על סעיף נפשי או אי התאמה
אם נקבע פרופיל 21 על רקע בעיה נפשית, בדרך כלל זה יצוין בתעודת השחרור. שחרור מוקדם מצה"ל מסיבות של חוסר התאמה עלול לגרור השלכות מסוימות אך זה לא מכריע. ייתכן ויהיו משרות שלא תוכלו להתקבל אליהן (כמו למשל משרות במשרד הביטחון), אולם ברוב המקרים זה לא אמור להפריע לכם לנהל שגרה תקינה של חיים אזרחיים. פעם רבים האמינו שיציאה על סעיף נפשי דינה לסבול מחיים אזרחיים נטולי הזדמנות, אולם כיום ברור לכולם שזה לא מוכרח להיות ככה. לא כולם מתאימים למסגרת הצבאית הנוקשה וזה לא מעיד על אפשרויות ההסתגלות במסגרות אחרות.

השתלבות בחיים האזרחיים אחרי שחרור מוקדם מצה"ל
בעוד רוב החיילים המשוחררים יצאו אל האזרחות בגיל 21, מי ששוחרר מוקדם מהצפוי ישתחרר בגיל צעיר יותר. מעסיקים רבים עשויים להתעניין בסיבות שהובילו לשחרור מוקדם וייתכן ויהיו פעמים שזה ימנע מכם להתקבל לעבודות מסוימות. יחד עם זאת, המציאות בשטח מוכיחה שרוב מי ששוחרר מוקדם השתלב בהצלחה בחיים האזרחיים ושההלכות הן מינוריות וכמעט נטולות משמעות. אפשר להתקבל לעבודה וגם למסלולי לימודים נחשקים ולקבל יחס שווה בחברה. ככל שיעברו השנים תגלו שהשחרור המוקדם כמעט ואינו מורגש וגם מי ששוחרר מוקדם מהמועד (מסיבותיו שלו) יכול להתקדם ולהצליח.מצאתם טעות? נשמח לתקן לחצו כאן על מנת לעדכן אותנו. ותודה מראש...
דרושים קבטים למלון ישרוטל כרמיםישרוטל מלצריםשלמה סיקסטדרך ארץ