חיילים משוחררים » מגזין פק"ש » הסתבכת בחו"ל??? כך תפעל
המשמר הלאומינירטל

הסתבכת בחו"ל??? כך תפעל

מאת: מערכת פק"ש | 22/11/2019
כל הלילות שהייתם בשמירות, כל הימים שהייתם בתורניות, כל האבק שאכלתם, כל הנסיעות לבסיס שנרדמתם בהן, וכל הזמן הזה רק חלמתם על דבר אחד: לטוס לחו"ל אחרי השחרור מצה"ל.

אז הנה זה סוף סוף קורה וממש בקרוב אתם עומדים להחתים את הדרכון שלכם ולטעום חופש אמיתי מהו! אין ספק שזה הרגע שכמעט כל חייל משוחרר חולם עליו ואין ספק שצפויה לכם חוויה בלתי נשכחת. אלא שבמקרים מסוימים החוויה הזאת מסתבכת ואתם מוצאים את עצמכם בתסבוכת כלשהי כשאתם רחוקים מאוד מהבית. הסתבכתם בחו"ל? הנה כמה טיפים שיעזרו לכם להתמודד עם המצב

לפני הכל - פנו לשגרירות ישראל!!!
הדבר הראשון שצריך לעשות במקרה של הסתבכות בחו"ל תוך כדי טיול אחרי הצבא היא לפנות לשגרירות ישראל באותה מדינה. טיפול במקרים מסוג זה הוא חלק ממשימותיהם של נציגי השגרירות ואפשר להגיד שהם מנוסים בזה. הם ידעו כיצד לסייע לכם (במידת האפשר), וינסו לעשות כל שביכולתם כדי להוציא אתכם מהתסבוכת. כמובן שהכל תלוי חומרת המקרה, הנסיבות והמדינה שבה זה קרה.

לא משנה איםה אתם בעולם - תשיגו קשר לשגרירות ישראל
לא משנה איםה אתם בעולם - תשיגו קשר לשגרירות ישראל

במידה ומתאפשר - צרו קשר מיידי עם הארץ
במקביל לפנייה לשגרירות ישראל, נסו ליצור קשר מיידי עם משפחתכם בארץ. הם יוכלו לפנות לנציגי המדינה בחו"ל, לנציגי חברות ביטוח ולכל מי שיוכל לסייע לכם. למשפחה שלכם יש מרחב פעולה שלכם אין וישנם מספר דברים שהם יוכלו לעשות על מנת לשפר את מצבכם ואולי אפילו להוציא אתכם מהבוץ.

שמרו על זכות השתיקה!
במידה והובילו אתכם באופן מיידי לחקירה עוד לפני שהספקתם להתייעץ עם עו"ד או גורם משפטי מטעמכם, חשוב שתשמרו על זכות השתיקה. לא ניתן לדעת לאן הדברים שאמרתם יובילו אתכם ולכן יש השפעה עתידית מכרעת למה שתגידו עכשיו. ובמילים אחרות: אל תגידו כלום!, שמרו על זכות השתיקה עד פגישה עם עו"ד.

דרשו לקבל ייעוץ משפטי
ברוב המדינות בעולם ייעוץ משפטי ופגישה עם עו"ד היא זכות שעומדת לכל נחקר או עצור, דרשו אותה. ברגע שהסתבכתם , בקשו להיפגש עם עו"ד באופן מיידי. אם מדובר על עו"ד מטעמכם שמגיע במיוחד מישראל (או ישראלי שנמצא במדינה), מה טוב! אך אם האופציה הזו לא מסתדרת, בקשו לראות גורם משפטי כלשהו שיוכל להנחות אתכם כיצד לפעול בשלבים הראשונים והקריטיים.

לא להציע שוחד בשום מצב!
מקרי העבר מלמדים שישראלים רבים נלחצו מההסתבכות ומיהרו להציע שוחד לשוטרים שתפסו אותם. מדובר בטעות גמורה!!! הצעת שוחד יכולה לגרור אתכם לתסבוכת נוספת וזה ממש ממש לא הפתרון. גם אם באותה מדינה "ידוע שכולם לוקחים שוחד", אל תתפתו לעשות את זה. לא תוכלו לדעת על איזה שוטרים נפלתם ומתן שוחד עלול להכפיל ולשלש את ההסתבכות שלכם.

צוות שגיאמצודת דוד ירושליםתנועת אחרייצ´ילדרנס פלייס