תואר ראשון באוניברסיטה הפתוחה

מאת: מערכת פק"ש | 13/10/2012
אין אחד או אחת אשר בשלב ההתלבטות לקראת לימודים אקדמאיים לא השתעשעו ברעיון של ללמוד בפתוחה. לכאורה האלטרנטיבה האידאלית. אין שעות מוגדרות, לא צריך לעמוד בפקקים בדרך ללימודים, דרישות הכניסה מסתכמות בערך בתעודת זהות – גן עדן של לימודים אקדמאים.
  • שיתוף:

אז זהו, שממש לא!!! סטודנטים בפתוחה נדרשים למשמעת עצמית גבוהה במיוחד, ועליהם לקחת בחשבון כי קורס בפתוחה מכיל בממוצע חומר רב יותר מקורס מקביל במוסדות לימוד אחרים. מניסיוני האישי אני מרשה לעצמי לפתוח במשפט: "לימודים באוניברסיטה הפתוחה זה לא דבר קל ולא מתאים לכל אחד!!!!" ועד שלא ניסית ללמוד באוניברסיטה הפתוחה אתה לא ממש יודע הכל על עצמך...

דרישות קבלה לאוניברסיטה הפתוחה
האוניברסיטה הפתוחה הינה אחת מהאוניבירסטאות הישראליות המוכרות על ידי המועצה להשכלה גבוהה. התואר שלה הוא תואר אקדמי לכל דבר ועניין. הרעיון הבסיסי באוניברסיטה הפתוחה הוא לאפשר לכל אחד להתקבל ללימודים לתואר ראשון, אין דרישות קבלה, האוניברסיטה הפתוחה מאפשרת ללמוד לתואר ראשון בלי בגרות וללמוד לתואר בלי פסיכומטרי.

שיטת הלימוד העצמי
שיטת הלימוד היא שיטה לימוד עצמי, סטודנט הוא סטודנט בפתוחה הוא "סטודט חופשי באמת" בודדים המקרים בהם יהיה חייב להגיע פיזית למפגש. חובותיו של סטודנט בפתוחה הינם כמובן מבחני הסיכום ומטלות הידועות בשם ממ"ן (מטלת מנחה). את הממ"ן נוכל להקביל לשיעורי בית, הם מתבצעים ע"י הסטודנט בזמנו החופשי לפי תאריך יעד להגשה, נבדקים על ידי המנחה ונותנים לסטודנט משוב על רמת הבנתו את החומר במהלך הקורס.
עם ההתפתחויות הטכנולוגיות, שיטת הלימוד מרחוק של הפתוחה מביאה דרכים יצירתיות להביא ולהמחיש את החומד לסטודנט. היו אלה פעם שידורי האוניברסיטה הפתוחה בטלויזיה החינוכית, ואפילו קלטות וידאו עם הרצאות היו חלק מחומרי הלימוד בקורסים. האינטרנט כמובן מאפשר דרכים חדשות, שונות ומגוונות להציע לסטודנטים גישה לחומרי לימוד.

´´"לא´
"לא יוצא הערב, יש לי ממ"ן להגיש מחר"

מנחה לעומת מרצה
כשאתה נרשם לקורס בפתוחה אתה מקבל ספרים אבל גם של של אדם הנושא את התואר "מנחה".
הרעיון בשיטת הלימוד העצמי של האוניברסיטה הפתוחה הוא שהספר הוא ה"מרצה" שלך. הוא מכיל את כל החומר בו אתה צריך לשלוט על מנת לעבור את הקורס. מנחה הקורס הוא בעצם ה"מתרגל" שלך. קורס בפתוחה כולל מספר מפגשי תרגול עם סטודנטים נוספים בכיתות לימוד עם לוח וכל המשתמע. בנוסף זמין המתרגל לענות על שאלות דרך הטלפון בשעה שבועית המוגדרת לכך.

מרכזי לימוד
מרכזי הלימוד הם המקומות בהם מתקיימים מפגשי התרגול. מכללת רמת-גן הייתה הראשונה להבין את הפוטנציאל. במכללת רמת-גן מועברים קורסים מתוגברים עם מפגשי תרגול רבים יותר האווירה במרכז הלימוד של מכללת רמת גן היא של קמפוס והתלמידים נדרשים בתשלום "דמי מכללה" בנוסף לתשלום עבור הקורסים אותם בחרו. מכללות נוספות אשר עובדות בשיטה דומה הן: מכלת בת-ים ומכללת פתח-תקווה.

ספרים דיגיטליים - האו"פ היא הראשונה לאמץ חידושים טכנולוגיים לתחום הלימודים

לסיכום
למרות תנאי הקבלה השכונתיים לכאורה לימודים לתואר ראשון בפתוחה הם לא פיקניק. סטודנטים נדרשים ליכולת לימוד עצמי ומשמעת גבוהים בהרבה מלימודים במוסדות אחרים, ורבים בוחרים לא להמשיך את הלימודים בפתוחה לאחר סימסטר או שניים כי זה פשוט לא מתאים להם.
התואר בפתוחה זהה ברמתו לתואר של כל אוניברסיטה אחרת בארץ ויכול להעיד על יכולות גבוהות מאוד של המחזיקים בו.מצאתם טעות? נשמח לתקן לחצו כאן על מנת לעדכן אותנו. ותודה מראש...
מועדפת במלון דן פנורמה תל-אביבדרך ארץתנועת אחרייפוקס ראשי