דחיית שחרור עקב מלחמה

מאת: מערכת פק"ש | 3/11/2023
חיכיתם לרגע הזה כל-כך הרבה חודשים, מילאתם טבלת ייאוש, ספרתם את הימים והחודשים והנה, בלי שום התרעה מוקדמת, פרצה מלחמה.
  • שיתוף:
זה קרה באוקטובר 2023, אבל במציאות הביטחונית של מדינת ישראל זה יכול לקרות בכל שנה… אז מה עושה מי שאמור להשתחרר מצה"ל בדיוק בחודשי הלחימה? האם הצבא דוחה את השחרור באופן אוטומטי לכולם? האם רק לחלק מהחיילים? ומה לגבי הזכויות וההטבות המגיעות למשתחררים? יצאנו לבדוק ולמרות שיש המון חוסר בהירות בעניין יש מידע שכדאי שתכירו. והכי חשוב - שתשמרו על עצמכם!

שחרור לוחמים מצה"ל בזמן מלחמה

מלחמה מוגדרת בצבא (וגם בעורף) כמצב חירום ובמצב חירום דברים משתנים. זה אומר שחיילים שמשרתים בתפקידי לוחמים ויש בהם צורך למהלך המלחמה, הצבא יכול לדחות את השחרור שלהם. האם זה אוטומטי לכל הלוחמים? לא. זה תלוי בצרכים של הצבא ובניסיון הצבאי של אותו חייל. זה תלוי גם באורך המלחמה, במורכבות שלה ובצפי לסיומה. ב"חרבות ברזל" למשל, המלחמה הגיעה בהפתעה והצורך בכוחות מיומנים הוא עצום, כך שלוחמים רבים נדרשו לדחות את שחרורם מצה"ל.

שחרור תומכי לחימה מצה"ל בזמן מלחמה

לגבי חיילים שמשרתים בתפקידים של תומכי לחימה, המצב הוא מעט שונה וכן נראה שחרור במהלך ימי מלחמה. גם במקרה הזה זה מאוד תלוי בתפקיד של אותו חייל וחשוב גם לזכור שתומכי לחימה הם מאוד נחוצים במהלך מלחמה. התשובה שלנו במקרה הזה זהה לסעיף הראשון , כלומר גם כאן צה"ל יכול לדחות שחרור בהתאם לנחיצות של אותו חייל במהלך ימי המלחמה. השחרור לא מתבצע באופן אוטומטי והוא נתון לשיקול דעת של הצבא.

זכויות והטבות לחיילים שמשתחררים מצה"ל בזמן מלחמה

חשוב להפריד בין זכויות חיילים משוחררים לבין הטבות ואירועים. הזכויות (כמו למשל מענק שחרור, הקלות מיסים, זכויות חיילים בודדים) נשמרות בשלמותן גם למי שמשתחרר במהלך מלחמה. מנגד, ההטבות והאירועים (כמו למשל כנסי משתחררים, סדנאות הכנה לאזרחות, הופעות למשוחררים וכו') עשויות להתבטל או להידחות מכורח הנסיבות. השחרור מצה"ל הוא רגע שמלווה בהמון שמחה והתרגשות ואין ספק ששחרור בזמן מלחמה הוא פחות משמח ומרגש ועם זאת נסו למצוא את הרגע להסתכל אחורה ולהיות גאים במה שעשיתם.


מצאתם טעות? נשמח לתקן לחצו כאן על מנת לעדכן אותנו. ותודה מראש...
עבודה באבטחה באילת עם מגוריםאבטחה בווינהמידרגלבטח דרכך