צו 8 בחו"ל - מה עושים עם זה?

מאת: מערכת פק"ש | 7/11/2023
"אני בחו"ל וקיבלתי צו 8, מה אני אמור לעשות? לעזוב את הכל ולבוא?" "האם צו 8 נחשב לי כחלק מימי המילואים השנתיים שלי"?
  • שיתוף:
ה-7 לאוקטובר 2023 יכתב בדברי הימים של מדינת ישראל כיום טראומטי מצד אחד וכיום בו נחשפו פני החברה הישראלית כמו שהיא באמת: מאוחדת, סולידרית וחזקה. המלחמה פרצה בהפתעה מוחלטת ואיתה הגיעו ים של שאלות לא פתורות, אי הבנות וכאוס.

עם ההכרזה עם מצב מלחמה הטיסות לישראל התמלאו בתוך שעות
עם ההכרזה עם מצב מלחמה הטיסות לישראל התמלאו בתוך שעות

הכרזת מלחמה היא דבר שלא קרה בישראל כבר עשורים ועוד לפני שמישהו חתם על צו ה-8 הראשון התמלאו הטיסות לישראל מכל יעד בעולם בישראלים נחושים, חיילים משוחררים, לוחמים (וגם לא) שהיה ברור להם שהם מגיעים לארץ ונותנים את המקסימום שלהם להגנה על המולדת. ניסינו לעשות קצת סדר בעניין.

מהו צו 8?

ראשית, בואו נבין: מהו בכלל אותו צו 8 מפורסם? ומה ההבדל בין צו 8 לשירות מילואים רגיל? ובכן, צו 8 מופעל במקרים חריגים כמו מלחמה שפורצת או צורך מיידי בכוח אדם לפעולות הכרחיות לביטחון המדינה. שמו של הביטוי נגזר מגרסתו הראשונה של חוק שירות ביטחון, שבה הופיעה בסעיף 8 הסמכתו של שר הביטחון "לקרוא בצו, לכל יוצא-צבא הנמנה עם כוחות המילואים של צבא-הגנה לישראל, להתייצב לשירות סדיר או לשירות מילואים, כפי שנקבע בצו, במקום ובזמן שנקבעו בצו, ולשרת כל זמן שהצו יעמוד בתקפו" (מתוך לשון החוק). חייל מילואים המקבל קריאה מידית להתגייסות חייב להופיע בבסיסו תוך 24 שעות מקבלת הידיעה.

מה עליכם לעשות אם קיבלתם צו 8 בזמן שהותכם בחו"ל?

דבר ראשון - לא להתבאס יותר מידי משינוי התכניות... כדאי להבין, שאם הוכרז על צו 8, המצב במדינה כנראה גרוע מספיק, ואתם בטוח רוצים לבוא ולתת יד לעם ישראל ולמדינה, ישנם כל כך הרבה אנשים שאינם נקראים להתייצב, ובוחרים לעשות זאת מרצונם החופשי מתוך תחושת סולידריות. אז תזקפו את הגב, ובואו להתייצב, צריכים אתכם! ולעניין הטכני - צרו קשר עם המפקד שלכם, הסבירו את העניין, והזדרזו לעלות על הטיסה הראשונה שמתאפשרת לכם.

מהן הזכויות של מקבלי צו 8?

ראשית, חשוב לדעת: שירות מתוקף צו 8 אינו נמנה בתוך ימי המילואים השנתיים שלכם. אך מצד שני, חייל מילואים שנקרא בצו 8 זכאי לתשלום עבור שירות מילואים, ולשאר הזכויות של משרתי מילואים. מאחלים לכולנו ימים טובים יותר, והרבה הצלחה לכל המשרתים!


מצאתם טעות? נשמח לתקן לחצו כאן על מנת לעדכן אותנו. ותודה מראש...
מועדפת במלון דן פנורמה תל-אביבשלמה סיקסטאבטחה בווינהלבטח דרכך